Wim Hof Method - 10 týždňový kurz

Najčastejšie otázky a odpovede

Vypracoval som pre vás odpovede na najčastejšie otázky, týkajúce sa Wim Hofovej metódy. Pre lepšiu orientáciu sú zatriedené do jednotlivých okruhov.

Dýchanie

1. Pri dýchaní mi je zima, teplo alebo sa to strieda. Je to OK?
- Áno, je to v poriadku. Ak ste pri dýchaní dostatočne uvoľnený, cítite teplo. Ak uvoľnenie neviete udržať, pocit tepla a chladu sa strieda. Chlad môžete cítiť aj od končatín, pretože počas dýchania sa znižuje ich prekrvenie.

2. Brnenie/bzučanie necítim na rukách, ale na hlave alebo na inom mieste na tele. Je to OK?
- Áno, nesústreďte sa iba na ruky. Veľa ľudí cíti brnenie na hrudi, hlave alebo chrbte. Môže to byť kdekoľvek na tele.

3. Vôbec necítim brnenie, čo s tým?
- Dôvodov môže byť niekoľko. V drvivej väčšine ľudia nedostatočne dýchajú (dýchajú buď pomaly, plytko alebo to je kombinácia oboch prípadov). Zamerajte sa na PLNÝ nádych v rýchlejšom tempe. Výdych musí byť pasívny. Ak výdych silite, nemusíte brnieť. Ojedinele (približne pre 1 % prípadov) to môže znamenať nízku hladinu železa alebo draslíka v krvi.

4. Neviem sa nadýchnuť do brucha. Ako to môžem zmeniť?
- Dýchajte v sede, ruky si dajte v bok, ako sme si ukazovali na kurze. Ak odtláčate ruky, je to OK. Ak nie ste zvyknutý dýchať do brucha, nemusí to byť zrovna príjemné. Tréningom sa to výrazne zlepší a budete dýchať hlbšie a pomalšie.

5. Neviem sa nadýchnuť na plný objem, vadí to?
- Teoreticky nie, ak dosahujete brnenie. Ak naplno nedýchate, s veľkou pravdepodobnosťou nebudete brnieť alebo to bude trvať veľmi dlho, pokiaľ začnete. Vhodné je dýchať na plný objem.

6. Dýchanie je moc rýchle, môžem dýchať pomalšie?
- Ak budete brnieť, tak áno. Ak budete dýchať pomaly (telo vás bude nútiť spomaliť, lebo je to stresové), nebudete brnieť.

7. Nestíham dýchať nosom podľa daného tempa, čo s tým?
- Ak dýchate iba nosom a nestíhate, kľudne dýchajte ústami alebo nosom aj ústami.

8. Pri dýchaní sa mi točí hlava. Je to nepríjemné. Ako to môžem zmeniť?
- Točenie hlavy je pri intenzívnom dýchaní normálne. Odporúčam otvoriť oči a zamerať sa na jeden bod pred vami. Uvedomte si, že máte kontrolu nad sebou. Potom to prejde.

9. Musím dýchať na plný objem aj vtedy, ak mi to je nepríjemné?
- Ak dýchate na plný objem, rozťahujete tým pľúca. Postupne sa budete vedieť hlbšie nadýchnuť aj počas dňa. Budete tak vedieť spomaliť svoj dych aj tep. Nepríjemné je to iba na začiatku, pokiaľ si na dýchanie zvyknete (cca 1 týždeň).

10. Na YouTube dýchal XY inak, ako je to teda správne?
- Mnoho ľudí, ktorí absolvovali jeden alebo viacero kurzov WHM, si dýchanie rôzne prispôsobujú a následne ho prezentujú ako WHM dýchanie (vrátane niektorých inštruktorov). Nie všetci však chápu fyziológiu, ktorá za tým je, a čo má spôsobovať. Pokojne takého človeka poproste, nech vám fyziologicky vysvetlí, prečo tak dýcha.

Sústredenie

1. Na čo sa mám sústrediť?
- Najlepšie na svoj vnútorný pokoj a uvoľnenie tela.

2. Kedy sa mám sústrediť?
- Počas dýchania a sprchy.

3. Ako sa mám sústrediť?
- Svoju pozornosť zamerajte iba na svoje vnútro a pocit uvoľnenia svalov a celého tela.

4. Počas sústredenia mi hlavou víria rôzne myšlienky. Ako ich odstránim?
- Myšlienky sa nedajú odstrániť, no odvrátením a zvýšením svojej pozornosti na niečo iné (napr. na uvoľnenie tela), pre ne nezostane priestor.

5. Ako sa mám sústrediť, keď na mňa tečie studená voda?
- Sústreďte sa iba na uvoľnenie svalov alebo na pomalý, plynulý dych. Na nič iné. Nebudete sa triasť a čas bude plynúť rýchlejšie.

6. Môžem sa sústrediť na niečo iné, ako si hovoril na kurze?
- Teoreticky áno. Ale pozor! Ak to bude niečo mimo vášho tela (teda pozornosť bude na niečo vonkajšie), začnete sa v sprche triasť a s chladom budete bojovať. Pri dýchaní sa sústreďte hlavne na dýchanie. Ak sa dostatočne nesústredíte, s najväčšou pravdepodobnosťou mimovoľne spomalíte a budete dýchať plytko.

7. Aký je rozdiel medzi meditáciou a sústredením?
- Z môjho pohľadu žiadny. Oboje je sústredenie sa na jednu vec, nech to je už čokoľvek.

8. Prečo sa vlastne musím sústrediť?
- Keď sa nesústredíte, pracuje ANS (autonómny nervový systém) ako má, nastúpi inštinkt „bojuj alebo uteč“. Telo sa potom, veľmi ťažko alebo vôbec nedá ovládať. Začnete sa v sprche triasť, budete z nej chcieť doslova utiecť.

9. Funguje to aj bez sústredenia?
- Áno, aj nie. Áno - má to zdravotné účinky na posilnenie imunity. Nie - nenaučíte sa ovládať svoje telo a bude vám to navždy veľmi nepríjemné. Je vysoko pravdepodobné, že to prestanete robiť.

10. Keď sa sústredím pri dýchaní a zádrži, mám pocit, že ma vyplo. Je to OK?
- Pri veľmi intenzívnom dýchaní môžete mať pocity vypnutia a straty kontroly nad telom. Dýchajte menej intenzívne. Takéto stavy nie sú žiaduce. Mohli by ste odpadnúť alebo si ublížiť pádom na zem. Taktiež nie je vhodné pri zádrži „tlačiť do hlavy“, teda napnúť torzo. Vtedy sa odpadne VEĽMI ľahko. Nerobte to!

Práca s chladom / sprcha

1. Musím mať fakt studenú vodu?
- Áno, aby to fungovalo na imunitu a odolnosť na chlad.

2. Môžem začať s teplou sprchou?
- Na začiatku, ak vám to je VEĽMI nepríjemné, tak áno. Avšak do týždňa by ste mali už začínať iba studenou vodou.

3. Môžem si po studenej sprche dať teplú na zohriatie?
- Ak sa veľmi trasiete, tak áno. Ideálne je, ak necháte telo, nech sa zohreje samo a prirodzene. Ak sa potrebujtete zohriať, lepšie je, ak si dáte teplý čaj.

4. Môžem sa pri tom normálne umyť?
- Prvé týždne to neodporúčam. Až keď sa naučíte uvoľniť telo aj bez sústredenia.

5. Musím sa v zime chodiť kúpať do jazera?
- Vôbec nie. Štúdie boli robené na 2-minútovú sprchu. Ak chcete, môžete chodiť aj do jazera.

6. Je sprcha iba otužovanie?
- Ak idete do studenej sprchy po dýchaní a so sústredením, je to omnoho viac ako len otužovanie. Za klasické domáce otužovanie sa dá považovať obyčajná 2-minútová studená sprcha bez akéjkoľvek prípravy a sústredenia.

7. Ako sa mám zohriať po sprche, keď mi je zima?
- Ideálne je, ak necháte telo, nech sa zohreje samo. Ak je to nepríjemné, dajte si teplý nápoj alebo si zacvičte.

8. Po sprche mi je pol dňa zima, čo s tým?
- S veľkou pravdepodobnosťou ste veľmi unavený. Odporúčam dospať sa. Príčinou môže byť aj to, že v miestnosti máte príliš chladno a vaše telo ešte nie je prispôsobené na generovanie viac tepla. V minime prípadov môže ísť o nedostatok minerálov. Odporúčam absolvovať preventívnu lekársku prehliadku a dať si spraviť rozbor krvi, aby ste mohli túto možnosť vylúčiť.

9. Je nutné sa v sprche netriasť?
- Nutné to nie je, ale je to určite príjemnejšie. Ak sa netrasiete, viete, že svoje telo máte pod kontrolou.

 

Všeobecné otázky k WHM

1. Ako často mám cvičiť WHM?
- Stačí jedenkrát denne. Lepšie ráno, naštartuje vám to deň.

2. Môžem dýchať ráno a dať si sprchu večer?
- Nie. Sprcha musí byť max. 30 minút po dýchaní, aby sa zabezpečili zdravotné účinky.

3. Môžem robiť WHM pred spaním?
- Áno. Odporúčam najneskôr 2 hodiny pred spaním. V opačnom prípade vám adrenalín môže spôsobiť, že nebudete spať.

4. Je lepšie robiť WHM nalačno alebo najedený?
- Lepšie je byť nalačno.

5. Môžem robiť WHM viackrát denne?
- Ak nemáte dôvod (napr. začínajúca choroba), netreba. Samozrejme, vyskúšať to môžete.

6. Ako sa naučím generovať teplo?
- Generovať teplo budete vedieť až vtedy, keď budete mať vytvorený a aktívny hnedý tuk v tele. Tvorba hnedého tuku, pokročilé ovládanie tela, odolnosť na chlad a generovanie tepla sú techniky pokročilej úrovne, ktoré sa učia v druhej polovici kurzu.

7. Cítim, že na mňa lezie choroba. Ako mám cvičiť?
- Pokiaľ nepociťujete únavu alebo horúčku, teda ste iba v počiatočných fázach ochorenia, je dobré dýchať aj dvakrát denne (spolu so sprchou). Nabudí to imunitu na plné obrátky. Na začínajúcu bolesť hrdla výborne pomáha kloktadlo Peroxid vodíka 3 %. Kúpiť sa dá v každej lekárni. Pred použitím si prečítajte návod na použitie.

8. Som chorý. Ako mám cvičiť? (+ koronavírus COVID-19)
- Treba si uvedomiť, že ak už je choroba rozbehnutá a prejavuje sa slabosťou alebo horúčkou, telo už bojuje s nákazou v plnom prúde. WHM ako stresová metóda (stres pre telo, nie pre psychiku) by na telo kládla ešte väčšie nároky a vyčerpávala organizmus rýchlejšie. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak mám horúčku, treba ju podporiť. Telo si poradí s chorobou omnoho rýchlejšie.
V prípade koronavírusu, ak sú príznaky horúčka, slabosť, dýchavičnosť alebo pneumónia (zápal pľúc), vôbec nerobte WHM. COVID-19 spôsobuje nadmernú imunitnú odpoveď, s ktorou si telo nevie rady. WHM-kom by ste to pravdepodobne ešte zhoršili. Ak chcete vedieť viac, nájdite si informácie o cytokínovej búrke (cytokine storm) počas priebehu ochorenia COVID-19.

9. Malo to super účinok, kde sa môžem naučiť úplne všetko, čo WHM ponúka?
- Tento 10-týždňový kurz ťa naučí úplne všetko. Ak to chceš posunúť ešte ďalej, pre pokročilých robím aj zážitkové zimné 4-dňové WHM pobyty (Jasná, Nízke Tatry) s výstupom na Chopok v ŠORTKÁCH.

10. Ako mám cvičiť, keď som veľmi unavený?
- Ak pociťujete silnú únavu alebo vyhorenie, cvičte WHM iba 2-3x do týždňa. Zo skúseností viem, že denné cvičenie WHM je energeticky veľmi náročné a únavu a vyhorenie iba zhoršuje. Ak je toto váš prípad, odporúčam vám poriadne sa dospať. Ak si s týmto problémom neviete rady, vyvinul som unikátny program BASE systém (Burnout And Stress Elimination system), ktorý sa zameriava špeciálne na únavu a vyhorenie. Naučíte sa, ako z tohto bludného kruhu von.