„Jediné, čo sa ráta,
sú výsledky.“

Už vyše dekády skúmam hranice svojho tela a mysle kombináciou Wim Hof Method, taoistickej jogy, pôstov a pobytov v tme.

Môj príbeh začína asi pred 25 rokmi. V tom období som bol veľmi často chorý. Striedali sa u mňa rôzne zápaly, ktoré sa prejavovali nielen vo vnútri tela, ale aj na pokožke. Užívanie antibiotík bolo bežnou súčasťou môjho života. V 16-tich rokoch mi doktor povedal, že musím prestať s telocvikom a so všetkými športami. 

V roku 2000 sa stav ešte zhoršil. Začali sa mi zapaľovať už aj korene zubov. Lekári zistili, že mám alergiu na laktózu a lepok. S dodržiavaním bezlepkovej stravy sa všetky zápalové príznaky behom jedného roku začali postupne vytrácať. Problémom však zostávala moja imunita. Za posledné roky dostala až príliš zabrať, a preto si ma s obľubou vyhľadávali všetky sezónne ochorenia. 

V roku 2005 som sa rozhodol odísť do Anglicka, kde som sa po pár skúsenostiach s lekármi (totálna odborná katastrofa) ocitol v situácii úplného zúfalstva. Doviedlo ma to až k tomu, že som sa začal zaujímať o možnosti samoliečby bez doktorov. Samozrejme, nie som radikálne proti modernej medicíne, no bol som zúfalý a chcel som nájsť inú cestu, ako si posilniť svoje zdravie. Zaujímali ma najmä východné učenia. Začal som sa venovať taoistickej joge a liečbe bylinami. 

Počas hľadania najúčinnejších cvičení pre silné zdravie, som sa dozvedel o technike g-Tummo (na vytváranie vnútorného ohňa), ktorú praktikujú tibetskí mnísi. Rôznymi cestami som hľadal spôsoby, ako a od koho sa môžem túto techniku naučiť. Na jednom fóre som našiel zaujímavú otázku. Niekto sa tam pýtal, či Wim Hof praktizuje g-Tummo techniku. Netušil som, kto to je, no odpoveď zaujímala aj mňa. Začal som preto vyhľadávať informácie o Wimovi Hofovi a o tom, čomu sa venuje

Jeho metóda ma natoľko oslovila, že som sa jej začal naplno venovať. Čoskoro sa dostavili účinky. Choroby sa prestali tak často objavovať, až sa napokon z môjho života takmer úplne vytratili. Moja imunita sa opäť zocelila a tento stav trvá naďalej. V súčasnosti ochoriem naozaj len výnimočne, a keď sa tak stane, má to vždy hladký a rýchly (zvyčajne otázka 2 dní) priebeh.

WHM ma zocelilo nielen fyzicky, ale aj psychicky. Keď na sebe vidíte a cítite výsledky, ktoré ste vy sami dokázali, zvýši to aj vaše sebavedomie. Moja osobná premena bola natoľko výrazná, že som sa rozhodol pomáhať ľuďom a viesť ich počas procesu ich vlastných premien. V roku 2016 som sa stal certifikovaným inštruktorom Wim Hofovej metódy. Spolu s Martinom sme ako prví priniesli WHM na Slovensko. Ďalší rok som si rozšíril svoj certifikát na inštruktora II. stupňa a začal organizovať zimné výstupy v šortkách na Chopok. Pri práci s chladom som sa dokonca zúčastnil aj zápisu do Guinessovej knihy rekordov za dĺžku státia pred idúcim snežným delom - v plavkách. Ani po takomto extréme som však neochorel.

Tento príbeh má však aj druhú dejovú líniu. Moja dôslednosť, nadšenie pre prácu a workoholizmus ma viackrát doviedli do stavu vyhorenia. Ešte v Anglicku bola chronická únava mojou dennou rutinou a nevidel som cestu von. Prvýkrát som sa z vyhorenia dostal dvojročnou pauzou a doslova ničnerobením po návrate na Slovensko. Druhýkrát mi k vyhoreniu dopomohol marketér, vďaka ktorému sa moja firma dostala tesne pred bankrot. Vtedy som si však nemohol dovoliť ďalšiu dlhú prestávku, pretože ma doma čakala tehotná manželka. 

Mal som dve možnosti: zamestnať sa alebo postaviť firmu opäť na nohy. Predpokladám, že tušíte, čo bola moja voľba 🙂 Bolo mi jasné, že ma to bude stáť veľmi veľa úsilia a ľahko sa mi môže stať, že znovu vyhorím. Ja som to však nevzdal. Začal som hľadať spôsoby, ako zvýšiť svoj výkon, efektivitu a zároveň dostatočne regenerovať. 

Rozhodol som sa preskúmať proces vyhorenia po fyziologickej stránke. O svoje skúsenosti s vyhorením sa so mnou podelili aj moji klienti. Všetky poznatky som si začal dávať do súvislostí s vedomosťami o ľudskej fyziológii a o práci vedomia a mysle. Roky výuky Wim Hofovej metódy, ktorá tiež spôsobuje telu mierny stres, a tým buduje väčšiu odolnosť, mi dali úplne nový pohľad na túto problematiku. 

Získané poznatky som dopodrobna konzultoval s lekármi. Obrovským prínosom v analýze a chápaní vyhorenia bola moja manželka, ktorá je tiež výborná lekárka. Postupne vznikol ucelený systém, ktorý nerieši iba psychologickú stránku, ako je to všade bežné, ale celkovú fyziolólogiu, psychológiu aj regeneráciu. Následne sa spustila fáza testovania a úzka spolupráca s klientmi, ktorí o to dobrovoľne prejavili záujem. V priebehu roku 2018 bol hotový ucelený systémový koncept. Po mesiacoch zmien, zjednodušovania cvičení a zlepšovaní efektivity, sa mi podarilo dostať skupinu asi 20 ľudí bez akejkoľvek prípravy behom 15 minút do stavu trvalého kľudu a nemyslenia počas hodinovej prechádzky v prírode. Bol to výsledok, ktorý mnohí trénovaní ľudia nedosiahnu ani pri meditácii. 

Predstavenie nového systému prebehlo v Berlíne v roku 2019 na jednom z najväčších finančných kongresov (MPE Berlin) na svete. Pod hlavičkou Brain Clinic sme testovali na vyhorených pracovníkoch z oblastí financií, či dokážu behom krátkej chvíle vypnúť, nemyslieť a relaxovať. 99%-ná úspešnosť bola dych vyrážajúca. Do konca roku 2019 sme vytvorili spôsob merania hodnôt, vychádzajúci z HRV (Hart Rate Variability) a SpO2 (saturácia O2), aby sme mohli pozorovať reakcie ANS (autonómny nervový systém). Po stovkách hodín pokusov a ladenia sme spustili vlastnú aplikáciu na pozorovanie účinnosti a reakcií ľudského tela pri cvičení techník na vedomú manipuláciu ANS.

Od septembra 2019 sa začali oficiálne konať kurzy BASE (Burnout And Stress Elimination system) systému (spočiatku pod názvom Stres a Vyhorenie). V roku 2020 sme začali používať na merania a pozorovania sofistikovaný EEG systém s realtimovým 3D zobrazením reakcií mozgu, ktorý nám umožňuje analyzovať a vyvíjať ešte účinnejšie spôsoby na predchádzanie stresu a vyhorenia, poprípade ako zvýšiť účinnosť a efektivitu regenerácie.

BASE systém mal nečakane dobré výsledky pri diagnóze skleróza multiplex. Toto zameranie na diagnózu SM ďalej aktívne rozvíjam. V roku 2019 prebehla prvá fáza “proof of concept” s výnimočnými výsledkami a tento rok začneme pracovať s väčšou skupinou, aby boli výsledky štatisticky významné. V súčasnosti spolupracujem s lekármi v oblasti neurológie a imunológie pri vytváraní nového systému doplnkovej liečby, ktorá vykazuje veľmi sľubné výsledky.

Aj napriek obrovskému množstvu práce, ktorú mám za sebou, nie som vyhorený a teším sa, že svoje techniky môžem naučiť aj vás.

Už vyše dekády skúmam hranice svojho tela a mysle kombináciou Wim Hof Method, taoistickej jogy, pôstov a pobytov v tme. 

Trojtýždňový pobyt v tme, päťtýždňový pôst, týžden suchého pôstu (bez akejkoľvek vody), zimné výstupy na vrcholky hôr v šortkách, pokus o Guinessov rekord v najdlhšom zotrvaní pred idúcim snežným delom a iné výkony mi dali veľa skúseností a informácií o ľudskom tele a mysli.

Od absolvovania intenzívneho pobytu s lámom Khenpo Tsultrim Tenzinom sa venujem aj dávnej technike tibetských mníchov g-Tummo na generovanie vnútorného tepla a hlbokým meditáciám zameraným na podstatu vedomia. Týmito zážitkami zisťujem, kde sa jednotlivé techniky prelínajú, navzájom uľahčujú a synergicky zvyšujú dynamiku procesov.

Čo o mne povedali iní

Kurz bol perfektný. Skvelý a pútavý výklad, 3 hodiny teórie ušli ako polhodina. Veľmi zaujímavo rozprávaš, prirodzene. Cvičenie bolo tiež fajn, veľmi efektívne! A ľadový bazén... TOP! Čakal som, že mi to bude robiť väčší problém, ale mýlil som sa. Dal som si ho 2x :). Ďakujem
Jakub S.
Plne naplnil moje očakávania. Pochopil som základné princípy WH metódy a presvedčil som sa, že funguje (aj na mne 🙂 ). Páčil sa mi Tvoj štýl výkladu - na jednej strane "ľudský", praktický, na druhej strane fundovaný - aj po odbornej stránke.
Roman P.
Dnešný deň mi zmenil život. Dokázal som zastaviť myšlienky a vypnúť myseľ. Tento kurz splnil moje očakávania na 150 %. Odporúčam každému, kto má stres a málo času na seba.
Ján T.
Celkový kurz bol výborný, Viktor vysvetľuje danú tému zrozumiteľne, nevyhýba sa otázkam a jeho vystupovanie je príjemné. Som rád, že som sa rozhodol zúčastniť sa a rád sa zúčastním na ďalších akciách a kurzoch. Viktor, veľmi ďakujem za tvoj prístup a prajem ti, aby sa ti darilo a aby si úspešne pokračoval v šírení metódy Wima Hofa.
Peter P.
Vysoká profesionalita a entuziazmus Viktora v spojení s odbornou prednáškou, podanou veľmi zrozumiteľným spôsobom. Pre mňa vynikajúco strávený deň a dobre investované peniaze. Overím v praxi informácie, ktoré som dnes získal, a určite navštívim pokračovanie tohto zážitkového kurzu.
Ján P.
Veril som, že to dokážem. Bol som prvýkrát v ľadovej vode. Spočiatku to bolo napínavé, ale potom som to rozdýchal a užíval si to. Dýchacie cvičenie ma povznieslo do nových sfér, brnelo mi celé telo ešte dlho potom. A ten kľud potom... Páčil sa mi tento kurz. Veľmi oceňujem vysvetlenie princípov WHM pomocou metodiky tao jogy.
Horst A.
Profesionálny tréner, ktorému nie je ťažké dôverovať. Množstvo benefitov - zlepšiť športový výkon a dynamická meditácia ma presvedčili ponoriť sa do ľadovej vody. Cítil som, ako ego chcelo von z bazéna, ale dychom som ho potlačil a dokonca miestami aj zacítil teplo vo vlastnom tele. Ďakujem 🙂
Andrej K.
Úplná paráda, informácie boli skvele podané. Pridané info (meditačné) pomôžu skĺbiť dýchanie a aj sebapoznanie. V tejto oblasti najlepší kurz, čo som zažil (v sektore sebapoznania, dýchania, meditácie). Mám pocit, že za jeden deň som si odniesol veľmi veľa. Ďakujem!
Tomáš P.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video