O strese sa toho už popísalo veľa, a určite už o ňom mnoho viete. Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že krátkodobý stres môže byť pre naše telo prospešný a povzbudivý, zatiaľ čo dlhodobý stres je niečo, čomu sa chceme všetci vyhnúť. Nemusíme byť lekármi na to, aby sme vedeli, že takáto nerovnováha v tele vedie k mnohým zdravotným problémom. Dnes sa pozrieme na chronický stres práve v súvislosti s naším mozgom. Ak sa chcete dozvedieť ako naň stres vplýva, čítajte ďalej.
Poďme si najskôr zadefinovať pojem chronický stres. Je to dlhodobý stres alebo nepohoda, ktorú človek pociťuje niekoľko týždňov. Ak sa tento stav nezačne riešiť, hrozia mnohé zdravotné problémy.
Každý človek chronický stres prežíva inak, no spoločnými príznakmi často bývajú bolesti hlavy, problémy so spánkom a trávením, plytké a zrýchlené dýchanie, arytmia, kŕče v končatinách, škrípanie zubami, výkyvy nálad a mnohé iné.
Tak ako pri krátkodobom strese, aj pri tom chronickom bývajú jeho spúšťače externé aj interné, alebo sa môže jednať aj o kombináciu oboch.
Vedeli ste že na základe údajov z Amerického Inštitútu pre výskum stresu, až 35% ľudí zo 143 krajín po celom svete trpí chronickým stresom? Iste, údaje sa líšia na základe etnicity, sociálneho statusu a iných faktorov v každej krajine, no aj tak sa jedná o znepokojujúce číslo!
Chronický stres si najskôr všimneme ako zmeny nálad, dlhodobú únavu či iné telesné prejavy. To ako pôsobí tento tichý zabijak na náš mozog si sami všimneme len veľmi ťažko. Áno, bez prikrášlenia sa dá povedať, že chronický stres je tichý zabijak a to preto, že spôsobuje všetky tieto zmeny:
Iste, každý lekár, v tomto prípade neurológ sa najskôr pozrie na celkový klinický obraz, nechá pacienta presne popísať svoje zdravotné problémy a pozrie sa aj na anamnézu. Určite bude nasledovať aj rozbor krvi, kde budú dôležité hlavne hladiny kortizolu a iných hormónov.
No v dnešnej pokrokovej dobe už lekári vedia zachytiť stupeň poškodenia mozgu pomocou magnetickej rezonancie, kde sa zmeny jasne ukážu. Zo skúseností lekárov, dlhodobý stres sa preukáže aj na rapídnom znížení šedej kôry mozgovej (doslova sa zmenší mozog).
Ak chcete tomuto zabrániť, robiť niečo so stresom by ste mali už dnes. Nepomôže vám v tom zázračná tabletka, ale dlhodobý, holistický prístup k sebe, svojmu zdraviu, telu a mysli.
Jedným zo spôsobov ako sa naučiť pracovať s každodenným stresom je komplexný nástroj BASE (Burnout And Stress Elimination) system. Vyvinul som ho na základe vlastných skúseností s vyhorením, s dlhoročnou prácou s klientami a v spolupráci lekármi.
Aktuálne 6-týždňové kurzy začínajú 7. novembra.
V období 10. – 13. októbra platí akcia ku Svetovému dňu duševného zdravia, v rámci ktorej si môžeťe kurzy zakúpiť s 10% zľavou.
– BASE1 – Eliminácia syndrómu vyhorenia: prekonanie vyhorenia, eliminácia neustáleho pocitu únavy, odstránenie stresu, trvalé upokojenie mysle a celkové, atď. Viac informácií o kurze.
– BASE2 – Prítomný okamih: zotrvávanie v kľude, prítomnosti a harmónii počas dňa,pokročilé techniky Flow a Eufória, dosiahnutie naozajstnej radosť zo života, atď. Viac informácií o kurze.
Ako sa pomocou BASE systemu dá dostať z úplného vyhorenia naspäť k plnohodnotnému životu si môžete prečítať v skúsenosti jedného z mojich klientov, ktorý túto cestu prešiel.