Wim Hof – človek, ktorý vás dokáže naučiť (takmer) nemožné. Časť 1.

Kto je Wim Hof?

Predpokladám, že o Wim Hofovi ste už niečo počuli. Možno už viete, aké kúsky postváral. A možno nie. Tak si to na úvod zhrňme:

  • Zabehol maratón v sandáloch za polárnym kruhom iba v šortkách.

  • Polovičný maratón za polárnym kruhom v šortkách a bosý.

  • Preplával na jeden nádych pod ľadom 66 metrov oficiálne a 120 metrov neoficiálne.

  • V zime sa na hodinu zavesil na jeden prst 2000 metrov nad zemou.

  • V šortkách vyšiel na Mt. Everest do 7000 m.n.m.

  • Podobne aj Kilimanjaro, ale vyšiel až na vrchol, tak isto iba v šortkách.

  • Vydržal zasypaný v ľade na 1 hodinu a 52 minút. Postupne spravil v tomto pobyte v ľade 21 rekordov zapísaných v Guinessovej knihe rekordov.

  • A aby to nebolo stále iba o zime a ľade, tak zabehol a celý maratón v Namíbijskej púšti bez prísunu vody.

  • V nemocnici za kontrolovaných podmienok s ním zrealizovali pokus s endotoxínom z E.Coli kde dosiahol neuveriteľný výsledok.

Sú to dosť extrémne výkony. Lenže čo z toho, poviete si. Ďalší blázon a extrémista, čo nemá úctu k svojmu telu. Lenže opak je pravdou. Tieto výsledky sú možné iba vďaka tomu, že ovláda svoje telo a procesy v ňom na úrovni pre bežného človeka nepredstaviteľnej. Donedávna bola takáto úroveň ovládania ľudského tela nepredstaviteľná aj pre medicínu. Wim dokázal v rôznych štúdiách, že má svoje telo plne pod kontrolou. Napríklad v experimente profesorov z Wayne State univerzity, z lekárskej fakulty (Otto Muzik, Ph.D., a Vaibhav Diwadkar, Ph.D.) ktorí nadizajnovali špeciálne celotelové obleky, boli napustené vodou, takže do nich mohli výskumníci púšťať studenú a teplú vodu a tým nastavovať teplotu podľa potreby výskumu. Počas troch dní Muzik a Diwadkar pozorovali a študovali mozgové a telesné procesy Wima a kontrolnej vzorky ľudí (náhodne vybratá vzorka ľudí, s ktorou porovnávali Wimove výsledky) počas ich vystavovaniu chladným teplotám oblekov. Na lepšie pochopenie toho, čo sa deje v ich mozgu a tele použili dve rôzne zobrazovacie techniky: funkčnú magnetickú rezonanciu (fMRI) a pozitrónovú emisnú tomografiu (PET). Výsledky stoja za pozornosť, pretože Wimova teplota kože mala konštatne okolo 34 stupňov . Používanie WHM techník ​​spôsobilo, že teplota jeho kože bola relatívne nemenná, aj keď voda v obleku klesala, v porovnaní s kontrolnou vzorkou. E

Zároveň však ukázal, že je to možné v relatívne krátkom čase naučiť kohokoľvek.

Popísať všetko o Wim Hof Method (ďalej už len WHM) je v jednom článku nemožné, tak si to rozdelíme do viacero dielov a pôjdme viac do hĺbky. 

Kto je Wim Hof?

Wim sa narodil v Holandsku v roku 1959. Od mlada behal bosý v snehu a to spustilo dlhú sériu pokusov s chladom. Testoval svoje limity a vždy udivoval všetkých okolo seba. Stretol som sa s ním osobne a je to veľmi veselý, ústretový a otvorený chlapík, čo sa s vami podelí o všetko. Ako som zistil, aj o vlastnú domácnosť. Žiari z neho elán a je plný energie, ako keby mal dvadsať. Je vo forme, ktorú by mu väčšina z nás mohla závidieť.

Zo všetkého najviac rešpektuje prírodu. Ako vravieva, tá ho všetko naučila. Nemal učiteľov, všetko skúšal na sebe a počúval čo mu vraví jeho vlastné telo. Dôležitá vlastnosť, ktorú sme takmer stratili.

To, čo dokážem ja, sa dokáže naučiť každý.“

Wim Hof

Veľká časť jeho výkonov je v jeho hlave. Koncentrácia a prepojenie tela a mysle do jedného perfektne pracujúceho celku.

Dokáže ovládať tvorbu tepla v tele a tým zabezpečiť konštantnú telesnú teplotu aj keď by už za normálnych podmienok mala nastať hypotermia (podchladenie). Vie vedome meniť množstvo krvi a jej prietok v končatinách. Ovláda tvorbu hormónov. V nemocnici mu v kľude pri jednom z mnoho pokusov namerali niekoľko krát vyššiu hladinu adrenalínu v krvi, ako človeku čo ide po prvý krát skočiť bungee jumping. Takto by som mohol pokračovať vo vymenúvaní ešte veľa riadkov.

Dlhú dobu to bolo nepredstaviteľné, preto sa o jeho výkony začala zaujímať aj moderná medicína. Wim súhlasil a bol veľmi rád, že sa spustí seriózny výskum. Už niekoľko rokov sa robia štúdie na univerzitách a ďalšie sú v pláne. Boli preskúmané a zmapované procesy až na molekulárnej úrovni, aby doktori pochopili ako je to všetko možné. Poznatky o ľudskom tele napredujú a vynárajú sa nové, nečakané súvislosti. Priame ovládnutie imunitných procesov a reakcií tela otvára netušené možnosti v prístupe ku chorobám rôzneho druhu. Nabudenie metabolizmu o 300% a spaľovanie tukov sa tiež bude niekomu hodiť.

Nie, že by to, čo predvádza Wim bolo úplnou novinkou. Teplotu tela vedia ovládať aj mnísi v Himalájach technikou g-tummo. Tiež ich študovali na Harvardskej univerzite. Dokázali zmeniť teplotu až o 17 stupňov (na končekoch prstov)! Problémom však je, že táto technika je pre bežného smrteľníka ťažko naučitelná a trvá veľa rokov, pokým ju človek plne ovládne. Wim ukázal, že metódou, ktorú si na sebe vypracoval dokáže behom pár týždňov naučiť človeka ovládať svoje telo na veľmi vysokej úrovni. Dokázali to v niekoľkých pokusoch aj na absolventoch WHM a to ma oslovilo. Žiadne možno, alebo…..

Samotná metóda je zložená z troch hlavných pilierov. Dychové cvičenia, ktoré dodajú do tela viac kyslíku. Tým sa začne produkovať viac energie. Druhou zložkou je tréning mysle, ktorý postupne naučí ako ovládať svoj nervový systém a tým aj celé telo. A do tretice je to postupné vystavovanie tela chladu, ktoré má za účel nabudiť imunitu a spojiť predchádzajúce zložky do jedného celku. Samozrejme, že účinky jednotlivých cvičení sú ďalekosiahle, navzájom prepojené a nieje možné ich tak ľahko rozdeliť.

Wim Hofova metóda sa už dostáva vo svete do popredia. Skúsenosti absolventov po celom svete hovoria sami za seba a profitujú z nej aj profesionálny športovci. Viacero olympionikov sa bolo učiť u Wima v Holandsku, aby mohli cez lepšie ovládanie svojho tela dosahovať lepšie výsledkov.

V ďalšom dieli nazrieme do vedeckých štúdií, pokusov a názorov lekárov.

Zakladateľ BASE systému, certifikovaný inštruktor metódy Wima Hofa a lektor taoistickej jógy. 15+ rokov skúseností s tréningami a osobnostným rastom.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.