Wim Hof – človek, ktorý vás dokáže naučiť (takmer) nemožné. Časť 1.

Predpokladám, že o Wimovi Hofovi ste už niečo počuli. Možno už viete, aké „kúsky“ postváral. A možno nie.

Pre istotu si to teda zhrňme:

  • Zabehol maratón v sandáloch za polárnym kruhom, iba v šortkách.
  • Zabehol polovičný maratón za polárnym kruhom v šortkách a bosý.
  • Pod vrstvou ľadu preplával na 1 nádych 66 metrov oficiálne a 120 metrov neoficiálne.
  • V zime sa na 1 hodinu zavesil na 1 prst 2000 metrov nad zemou.
  • V šortkách vyšiel na Mt. Everest do výšky 7000 m. n. m.
  • Podobne, iba v šortkách, vyšiel aj na vrchol Kilimanjara.
  • Zasypaný v kadi s ľadom vydržal 1 hodinu a 52 minút. Postupne spravil v tomto pobyte v ľade 21 rekordov zapísaných v Guinessovej knihe rekordov.
  • A, aby to nebolo stále iba o zime a ľade, zabehol celý maratón v Namíbijskej púšti, bez prísunu vody.
  • V nemocnici, za kontrolovaných podmienok, s ním zrealizovali pokus s endotoxínom z E. coli, kde dosiahol neuveriteľný výsledok.

Sú to dosť extrémne výkony. Lenže, čo z toho, poviete si. Ďalší blázon a extrémista, čo nemá úctu k svojmu telu. Ibaže opak je pravdou. Tieto výsledky sú možné iba vďaka tomu, že Wim Hof dokonale ovláda svoje telo a procesy v ňom. Donedávna bola takáto úroveň ovládania ľudského tela nepredstaviteľná aj pre medicínu. Wim však dokázal (v rôznych štúdiách), že má svoje telo plne pod kontrolou. Napríklad v experimente profesorov z lekárskej fakulty na Wayne State univerzite (Otto Muzik, Ph. D., a Vaibhav Diwadkar, Ph. D.), ktorí nadizajnovali špeciálne celotelové obleky, ktoré bolo možné napustiť vodou. Výskumníci do nich púšťali studenú a teplú vodu, a tým nastavovali teplotu podľa potreby výskumu. Počas troch dní pozorovali a študovali mozgové a telesné procesy Wima a náhodne vybranej kontrolnej vzorky ľudí.

Na lepšie pochopenie toho, čo sa deje mozgu a tele, použili dve rôzne zobrazovacie techniky: funkčnú magnetickú rezonanciu (fMRI) a pozitrónovú emisnú tomografiu (PET). Výsledky jednoznačne stoja za pozornosť, pretože Wimova teplota kože mala konštantne okolo 34 stupňov. Používanie WHM techník ​​spôsobilo, že teplota jeho kože bola relatívne nemenná (aj keď voda v obleku klesala) narozdiel od kontrolnej vzorky ľudí.

Zároveň sa však ukázalo, že v relatívne krátkom čase je to možné naučiť kohokoľvek.

Popísať všetko o Metóde Wima Hofa (ďalej už len WHM) je v jednom článku nemožné, tak si to rozdelíme do viacero dielov a pôjdeme viac do hĺbky. 

Kto je Wim Hof?

Wim sa narodil v Holandsku v roku 1959. Od mlada behal bosý v snehu a to spustilo dlhú sériu pokusov s chladom. Testoval svoje limity a vždy udivoval všetkých okolo seba.

Mal som tú česť stretnúť sa s ním osobne. Je to veľmi veselý, ústretový a otvorený chlap, ktorý sa s vami podelí o všetko. Ako som zistil, aj o vlastnú domácnosť 🙂 Žiari z neho neskutočný elán a energia. Je vo forme, ktorú by mu väčšina z nás mohla závidieť.

Zo všetkého najviac rešpektuje prírodu. Ako vravieva, tá ho všetko naučila. Nemal učiteľov, všetko skúšal na sebe a počúval, čo mu vraví jeho vlastné telo. Považuje to za dôležitú vlastnosť, ktorú sme my ľudia takmer stratili.

To, čo dokážem ja, sa dokáže naučiť každý.“ Wim Hof

Veľká časť jeho výkonov je v jeho hlave. Koncentrácia a prepojenie tela a mysle do jedného perfektne pracujúceho celku.

Dokáže ovládať tvorbu tepla v tele, a tým zabezpečiť konštantnú telesnú teplotu, aj keď by už za normálnych podmienok mala nastať hypotermia (podchladenie). Vie vedome meniť množstvo krvi a jej prietok v končatinách. Ovláda tvorbu hormónov. V nemocnici mu v pokoji, pri jednom z mnoho pokusov, namerali niekoľkokrát vyššiu hladinu adrenalínu v krvi, ako človeku, čo ide po prvý krát skočiť bungee jumping. Takto by som mohol pokračovať vo vymenúvaní ešte veľa riadkov.

Dlhú dobu to bolo nepredstaviteľné, preto sa o jeho výkony začala zaujímať aj moderná medicína. Wim súhlasil a bol veľmi rád, že sa spustí seriózny výskum. Už niekoľko rokov sa robia štúdie na univerzitách a ďalšie sú v pláne. Boli preskúmané a zmapované procesy až na molekulárnej úrovni, aby doktori pochopili, ako je to všetko možné. Poznatky o ľudskom tele napredujú a vynárajú sa nové, nečakané súvislosti. Priame ovládnutie imunitných procesov a reakcií tela otvára netušené možnosti v prístupe ku chorobám rôzneho druhu. Nabudenie metabolizmu o 300 % a spaľovanie tukov sa tiež bude niekomu hodiť.

Nie, že by to, čo predvádza Wim, bolo úplnou novinkou. Teplotu tela vedia ovládať aj mnísi v Himalájach technikou g-tummo. Tiež ich študovali na Harvardskej univerzite. Dokázali zmeniť teplotu až o 17 stupňov (na končekoch prstov)! Problémom však je, že táto technika je pre bežného smrteľníka ťažko naučiteľná a trvá veľa rokov, pokým ju človek plne ovládne. Wim ukázal, že metódou, ktorú si na sebe vypracoval, dokáže behom pár týždňov naučiť človeka ovládať svoje telo na veľmi vysokej úrovni. Dokázali to v niekoľkých pokusoch aj na absolventoch WHM, a to ma oslovilo. Žiadne možno, alebo…

Samotná metóda je zložená z troch hlavných pilierov. Dychové cvičenia, ktoré dodajú do tela viac kyslíka. Tým sa začne produkovať viac energie. Druhou zložkou je tréning mysle, ktorý postupne naučí, ako ovládať svoj nervový systém, a tým aj celé telo. A do tretice je to postupné vystavovanie tela chladu, ktoré má za účel nabudiť imunitu a spojiť predchádzajúce zložky do jedného celku. Samozrejme, že účinky jednotlivých cvičení sú ďalekosiahle, navzájom prepojené a nie je možné ich tak ľahko rozdeliť.

Metóda Wima Hofa sa už dostáva vo svete do popredia. Skúsenosti absolventov po celom svete hovoria sami za seba a profitujú z nej aj profesionálni športovci. Viacero olympionikov sa učilo u Wima v Holandsku, ako lepšie ovládať svoje telo a dosahovať lepšie výsledky.

V ďalšom diely nazrieme do vedeckých štúdií, pokusov a názorov lekárov.

Zakladateľ BASE systému, certifikovaný inštruktor Metódy Wima Hofa a lektor taoistickej jogy. 15+ rokov skúseností s tréningami a osobnostným rastom.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů