Ako som už v minulom článku spomínal, tak Wim Hof aj s jeho metódou sú predmetom vedeckého skúmania už od roku 2007. Najprv sa Wim zdal byť výnimkou, ale keď dokázal, že jeho schopnosti sú prenosné a naučiteľné, tak zaujal aj širšiu odbornú obec.
Jeden z prvých výskumov robili na Wimovi v roku 2007 v známom The Feinstein Institute for Medical Research. Výsledky ukázali, že Wim Hof vie ovplyvniť svoj autonómny nervový systém. Konkrétne, že je schopný potlačiť množstvo zápalových ukazovateľov v krvi, ktoré sú spájané s chronickými chorobami (Kamler 2009).
V roku 2010 bol pod vedením prof. Hopmana vedený výskum na UMC, St.Radboud. Wim bol v osemdesiat minútovom ľadovom kúpeli a boli vykonané viaceré merania (Groothuis, J. T., Eijsvogels, T. M., Scholten, R. R., Thijssen, D. H. & Hopman, M. T.)[1]. Vďaka výnimočnosti nameraných výsledkov rýchlo nasledovali ďalšie štúdie.
V roku 2011 robili výskum prof. Dr. Peter Pickkers (profesor experimentálnej medicíny intenzívnej starostlivosti) a Matthijs Kox (výskumník v oblasti medicíny intenzívnej starostlivosti) z University Medical Center, St. Radboud, v Holandsku. Títo vedci spravili dnes už legendárne testy s endotoxémiou (endotoxín z E. coli vstreknutý priamo do krvného riečiska)[2][3][4]. Najprv iba na Wimovi, a potom aj na skupine dvanásť ľudí, čo sa naučili WHM. Samozrejme, že v štúdiách boli aj kontrolné skupiny, ktoré WHM neovládali. K ich veľkému prekvapeniu celá skupina, čo sa učila WHM, prešla s výbornými výsledkami ako Wim a u kontrolnej skupiny sa prejavili bežné následky intoxikáciou endotoxínom.
Podľa Marie Hopman, tiež z UMC St. Radbout, je to, čo robí Wim Hof, vedecky nemožné. Maria Hopman spravila experiment, kde Wim stál zasypaný 700 kg ľadových kociek. V týchto podmienkach by netrénovaná osoba najpravdepodobnejšie umrela na podchladenie. Avšak Wim tento problém nemal. Konštantne vykazoval teplotu okolo 37 stupňov Celzia. Hopman predpokladala, že jeho teplota sa nebezpečne zníži. Výsledky ju však prinútili zvážiť možnosť, že Wim dokáže ovplyvňovať jeho autonómny nervový systém, ktorý reguluje okrem iných aj frekvenciu tepu srdca, dýchanie a krvný obeh. Objavuje sa však veľa nových otázok: Ako môže človek zdvojnásobiť metabolizmus bez toho, aby si zvýšil srdečný tep? Ako je možné, že sa Wim netrasie, keď to je prirodzená reakcia tela vystaveného extrémnemu chladu? Výskum Marie Hopman naďalej pokračuje.
Väčšina ľudí, ktorí sú vystavení extrémnemu chladu, budú mať omrzliny. Telo automaticky prepne do režimu na prežitie, zníži prietok krvi do končatín a tým presmeruje krv do vitálnych orgánov, ako srdce, pečeň, pľúca a obličky. Pokožka začne postupne omŕzať. Vtedy mravčí, páli alebo stratí cit. Farba je žltá alebo biela. Ak omrznutie prenikne až ku kosti, tkanivo môže opuchnúť, objavia sa pľuzgiere, sčernie a odumrie.
Hypotermia (podchladenie) nastáva, keď teplota jadra klesne pod 35 stupňov Celzia. Vitálne znaky, ako dýchanie, pulz a krvný tlak, klesnú pod normál a začne malátnosť a únava. Postupne osoba stratí vedomie a môže zomrieť. V ľadovej vode, ktorá odvádza teplo z tela podstatne rýchlejšie, môže toto nastať už po tridsiatich minútach.
Nič z toho sa však nestalo Wim Hofovi v ľadovom kúpeli. „Jeho pokožka bola stále ružová“, hovorí Kenneth Kamler.
„Je schopný vydržať chlad, pretože vie zmeniť fyziológiu svojho tela. Vie aktivovať schopnosti, ktoré sú nevyužité v každom z nás. Jeho teplota postupne klesla o desať stupňov na úroveň, ktorá by bola pre priemerného človeka smrteľná. Každopádne Wim bol schopný opäť zvýšiť svoju telesnú teplotu o šesť stupňov iba s meditačnými praktikami. Výkon, v medicíne do teraz považovaný za nemožný,“ povedal Kamler.
Je to záhada, ktorú musíme ešte len vyriešiť. Vidíme, že v mozgu je enormný potenciál, ktorý je nevyužitý. Keď ho budeme môcť viac študovať, a aj ľudí ako on, budeme schopní uvoľniť tento potenciál aj pre iných ľudí.
Regulovať a udržať telesnú teplotu mimo dosahu bežného človeka,
vedome ovplyvňovať imunitnú reakciu organizmu,
dychovým cvičením meniť pH krvi, a tým ovplyvňovať ďalšie biochemické reakcie v tele,
sústrediť sa do seba a vedome ovplyvniť podvedomé reflexy,
vedome ovplyvniť tvorbu niektorých hormónov,
podporiť tvorbu hnedého tuku, ktorý sa u dospelého človeka už takmer nevyskytuje,
zvýšiť niekoľkonásobne svoj metabolizmus v pokojnom režime,
Krvné testy počas meditácie a dychových cvičení v UMC, St. Radbout, pod vedením prof. Netea a prof. Sticka.
Výskum fyziológie organizmu v chlade TNO, pod vedením prof. Daanena.
Výskum fyziológie organizmu v chlade – Oulu (Fínsko), pod vedením prof. Oksa.
Krvné testy počas meditácie a dychových cvičení v New Yorku (USA), pod vedením Dr. Kevina Tracey.
Výskum hnedého tuku.
Minulý rok v júni sa uskutočnila aj prednáška pre doktorov a medikov z holandskej armády, takže záujem o metódu je evidentne širokospektrálny.
V budúcej časti vám napíšem o praktizovaní WHM a čo sa u mňa zmenilo.