Moja cesta za zdravím (2. časť)

Ako som sa vydal na cestu za zdravím a dostal k Metóde Wima Hofa ste sa dozvedeli v prvej časti môjho príbehu, ale tým sa to neskončilo. Môj príbeh má aj druhú dejovú líniu. Moja dôslednosť, nadšenie pre prácu a workoholizmus ma viackrát doviedli do stavu vyhorenia. Ešte v Anglicku bola chronická únava mojou dennou rutinou a nevidel som cestu von. Prvýkrát som sa z vyhorenia dostal dvojročnou pauzou a doslova ničnerobením po návrate na Slovensko. Druhýkrát mi k vyhoreniu dopomohol marketér, vďaka ktorému sa moja firma dostala tesne pred bankrot. Vtedy som si však nemohol dovoliť ďalšiu dlhú prestávku, pretože ma doma čakala tehotná manželka. 

Mal som dve možnosti: zamestnať sa alebo postaviť firmu opäť na nohy. Predpokladám, že tušíte, čo bola moja voľba 🙂 Bolo mi jasné, že ma to bude stáť veľmi veľa úsilia a ľahko sa mi môže stať, že znovu vyhorím. Ja som to však nevzdal. Začal som hľadať spôsoby, ako zvýšiť svoj výkon, efektivitu a zároveň dostatočne regenerovať. 

Rozhodol som sa preskúmať proces vyhorenia po fyziologickej stránke. O svoje skúsenosti s vyhorením sa so mnou podelili aj moji klienti. Všetky poznatky som si začal dávať do súvislostí s vedomosťami o ľudskej fyziológii a o práci vedomia a mysle. Roky výuky Metódy Wima Hofa, ktorá tiež spôsobuje telu mierny stres, a tým buduje väčšiu odolnosť, mi dali úplne nový pohľad na túto problematiku. 

Získané poznatky som dopodrobna konzultoval s lekármi. Obrovským prínosom v analýze a chápaní vyhorenia bola moja manželka, ktorá je tiež výborná lekárka. Postupne vznikol ucelený systém, ktorý nerieši iba psychologickú stránku, ako je to všade bežné, ale celkovú fyziolólogiu, psychológiu aj regeneráciu. Následne sa spustila fáza testovania a úzka spolupráca s klientmi, ktorí o to dobrovoľne prejavili záujem. V priebehu roku 2018 bol hotový ucelený systémový koncept.

Po mesiacoch zmien, zjednodušovania cvičení a zlepšovaní efektivity, sa mi podarilo dostať skupinu asi 20 ľudí bez akejkoľvek prípravy behom 15 minút do stavu trvalého kľudu a nemyslenia počas hodinovej prechádzky v prírode. Bol to výsledok, ktorý mnohí trénovaní ľudia nedosiahnu ani pri meditácii. 

Predstavenie nového systému prebehlo v Berlíne v roku 2019 na jednom z najväčších finančných kongresov (MPE Berlin) na svete. Pod hlavičkou Brain Clinic sme testovali na vyhorených pracovníkoch z oblastí financií, či dokážu behom krátkej chvíle vypnúť, nemyslieť a relaxovať. 99%-ná úspešnosť bola dych vyrážajúca. Do konca roku 2019 sme vytvorili spôsob merania hodnôt, vychádzajúci z HRV (Hart Rate Variability) a SpO2 (saturácia O2), aby sme mohli pozorovať reakcie ANS (autonómny nervový systém). Po stovkách hodín pokusov a ladenia sme spustili vlastnú aplikáciu na pozorovanie účinnosti a reakcií ľudského tela pri cvičení techník na vedomú manipuláciu ANS.

Od septembra 2019 sa začali oficiálne konať kurzy BASE (Burnout And Stress Elimination system) systému (zatiaľ pod názvom Stres a Vyhorenie).

V roku 2020 sme začali používať na merania a pozorovania sofistikovaný EEG systém s realtimovým 3D zobrazením reakcií mozgu, ktorý nám umožňuje analyzovať a vyvíjať ešte účinnejšie spôsoby na predchádzanie stresu a vyhorenia, poprípade ako zvýšiť účinnosť a efektivitu regenerácie.

Aj napriek obrovskému množstvu práce, ktorú mám za sebou, nie som vyhorený a teším sa, že svoje techniky môžem naučiť aj vás.

Zakladateľ BASE systému, certifikovaný inštruktor Metódy Wima Hofa a lektor taoistickej jogy. 15+ rokov skúseností s tréningami a osobnostným rastom.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů