Metóda Wima Hofa o sebe tvrdí, že dokáže prirodzeným spôsobom zlepšiť imunitu, zvýšiť športový výkon a zbaviť človeka stresu, depresií aj alergií. Jednoducho, zlepšiť fyzické aj duševné zdravie. Jej zakladateľ Wim Hof má na konte 26 svetových rekordov, takže sme sa ju za našu redakciu rozhodli skúsiť na vlastnej koži. Naším certifikovaným inštruktorom bol Viktor Schiller.
Ponoriť sa do ľadovej vody je pre človeka, ktorý si dá na krk šál už pri chladnejšom vetre, čisté šialenstvo. No zhruba dvadsiatka ľudí, ktorá sa v Bratislave zúčastnila kurzu metódy Wima Hofa, pod dohľadom Viktora Schillera, certifikovaného trénera Wim Hof Method na Slovensku, išla do toho. Posadali sme si pred projektor a všetko začalo teoretickými poznatkami o účinkoch chladu, dýchania a zadržiavania dychu.
Doobedie celodenného kurzu Wim Hofovej metódy bolo venované teórii. Dozvedeli sme sa, čo je ten záhadný hnedý tuk, ako ho vytvárať, prečo ho strácame v dospelosti a ako ho možno znovu aktivovať. Viktor je nielen skvelý tréner, ale aj lektor. Teóriu dopĺňa vlastnými zážitkami a skúsenosťami. Pri prvom vyvetraní miestnosti nám bolo všetkým chladno. Nie, hnedý tuk ešte rozhodne nemáme.
Dych je jednoducho základ nášho života. No Wim Hof prišiel na to, že ho netreba brať ako samozrejmosť a uvedomelá práca s ním dáva telu viac benefitov, ako len prežívanie. Postupne sa dozvedáme, ako možno len kontrolovaným dychom dosiahnuť v tele silný protizápalový účinok, ako sa mení krv v tele na zásaditú, a teda ničí všetko zlé, čo do tela nepatrí. Čo s nami spraví zvýšený počet červených krviniek. Spozorneli sme, keď Viktor hovoril, ako hnedý tuk dokáže zvýšiť metabolizmus až o 300 %.
Dychtivo sme hltali informácie, ako dokáže správne nastavený tréning Wim Hofovej metódy poraziť alergie, autoimunitné ochorenia a zvýši výkon aj radosť zo života. Už sme chceli dýchať. Preto prišlo ešte pár upozornení, ako byť pri práci s dychom a chladom opatrní, a išli sme do finále.
Konečne. Ľahli sme si alebo sadli a dýchali sme. Hlboký nádych, kým sa naplnila bránica, hrudník aj ústa a pomaly sme dych nechali odísť. Opakovali sme dýchanie v rýchlom tempe a keď začalo meravenie úst, ešte sme pridali. Zadržali sme dych. Maximálne ako to šlo a potom slastný nádych na vyčistenie mysle. Usmievali sme sa. Hormóny pracovali. Viktor pri metóde efektne pracuje aj s poznatkami z Tao jogy a už sme pochopili, prečo sa Wim Hofova metóda nedá plne zvládnuť z článkov na internete. Dýchali sme, prestali, dýchali sme a vnímali, ako sa naše telo mení a potom sme cvičili kľuky. Takmer každý odcvičil so zadržaným dychom dvojnásobok, než zvládal bežne. Konal sa prvý zázrak.
Po intenzívnom dychovom cvičení sme sa mierne opití kyslíkom presunuli k bazénom naplneným ľadom. Viktor nám ukáže zahrievacie cvičenia a správny postup, ako kombinovať napínanie svalov s dychom, ako sa zahriať bez zaťaženia srdca a pridal ľad do bazénov. Prišiel ten moment, ktorý je kritickým bodom celého tréningu. Zapálili sme vnútorný oheň, deaktivovali receptory bolesti a na jeden výdych sme sa ponorili do ľadu. Pre maximálny účinok je potrebné ísť do chladu do tridsiatich minút od skončenia dychového cvičenia.
„Žiadna bolesť, žiadne lapanie po dychu. Prudké schladenie, ktoré je úplne iné ako všetko, čo som doteraz zažil. Sedím v ľadovej vode a vnímam, ako všetko okolo mňa tíchne. Som len ja a ľad. Prichádza už len čistá myseľ. Dokonca prestávam cítiť chlad. Iba na prsty a chodidlá ma oziaba, no zrazu v mojom vnútri pociťujem teplo. Akoby som pil horúci čaj. Lahodné a liečivé teplo, zatiaľ čo zvyšok môjho tela je v chlade. Telo začalo chrániť dôležité orgány pred chladom. Ten pocit je neopísateľný. Viktor hlási dve minúty a mne sa ešte nechce. Nie je sa kam ponáhľať. Ešte dva nádychy a lúčim sa s teplom, ktoré je vo mne. Vychádzam z bazéna, na začiatok stačí,“ opisuje svoje pocity účastník kurzu Juraj. Prikývli sme. Zažívali sme to rovnako.
Zahriatie, dýchanie, sústredenie, žiadna triaška. Pokoj a pokožka červená, zdravá a príval energie začal udierať do žíl. Zvládli sme to.
Bolo nám jasné, že jeden deň, hoci akokoľvek účinnej metódy, nie je možné, aby zmenil život k lepšiemu. Vyžaduje sa pravidelný tréning. Každodenný. Doma v kúpeľni či v prírodnom kúpaní. Dostali sme materiály, ako postupovať doma a kurz sa skončil. Ďalšie ráno náš redaktor už stál pod ľadovou sprchou a po mesiaci popisuje účinky dychových cvičení Wim Hofovej metódy a vystavovania sa chladu.
„Už koncom februára začína moja alergická sezóna. Vidím na stromoch jahňady a pozerám sa na pučiace baburiatka, ale to je to jediné, čo moje oči vnímajú – pohľad. Žiadne svrbenie ako po iné roky,“ hovorí redaktor Marek a dodáva: „Netvrdím, že je to len následkom Wim Hofovej metódy, ale fakt je ten, že tento rok sa alergia zatiaľ neprejavila, a to som po iné roky už mal pár tabletiek v sebe. Tento rok ani jednu, ale miesto nich si dávam každé ráno ľadovú sprchu. Môj interval je asi 2-3 minúty.“
„Nemusím to tajiť, často som v minulosti trpel zápalmi močového mechúra. Najmä počas zimy. Stačilo, že ma aj na jar ofúklo a bolo. V súčasnosti nosím zimnú bundu, ale bez mikiny. Stačí mi tričko. Absolútne nevnímam zimu ako okolití ľudia, nezaujímam sa o stupne a je to pohoda,“ hovorí Marek a dodáva, že zima ho už rozhodne neobmedzuje, ako po iné roky, keď radšej nevyšiel von, akoby mal byť vystavený chladu.
„Deň bez studenej sprchy a po nej sa nedá opísať. To je potrebné zažiť.“
„Stresu sa nezbavíme. Tu zvoní mobil, do toho príde e-mail, horí termín, ale verte, že ak ste obklopení ľadovou vodou, nie je pre vás dôležité, či zdvihnete hovor. Myseľ sa vyčistí, nastúpia hormóny radosti a enormný príval zdravej energie. Je to ako zapiť dve kávy Red Bullom, ale bez búšenia srdca a trasenia. Aj preto si už chladím v mrazničke plastové fľaše na svoj domáci kúpeľ. Lebo sprcha nie vždy stačí,“ hovorí Marek a dodáva: „Metóda Wima Hofa je jedna z mála metód, ktorú naozaj dodržiavam aj po kurze. A to som tých kurzov už vyskúšal mnoho. Nie preto, že by ma bavilo ráno na seba striekať ľadovú vodu, ale preto, že skutočne funguje a vidím okamžitý prínos a efekt tohto cvičenia pre celý deň aj život. Preto ma už sprcha v teplej vode ani nebaví.
Recenzia pôvodne uverejnená na portáli vitamapa.sk
prešlo 5 mesiacov od začiatku kurzu. Pravidelne ráno chodím do 200 l suda. na 2 minúty. Teraz je prvý január, tak mám ráno problém, musím rozbijať v sude ľad. Pred výstupom z vody ponáram hlavu na 15 sekúnd do vody. Po vyjdení z vody aj pri minus 10 sa vymasírujem kefou a vyutieram. Až potom idem dovnútra. Tam sa opäť celý masírujem kokosovým olejom. Potom robím zahrievacie cvičenie po jednej minúte páva a vranu. Večer zopakujem sprchovanie asi 1 minútu včítane hlavy pod ľadovou sprchou. K tomu pridám každý týždeň 36 hodín suchého pôstu a raz za 3 mesiace 5 dní suchého pôstu.
Ďakujem týmto Viktorovi k doplneniu mojej mozaiky cvičení.