Nie je tajomstvom, že rastie počet rozličných chronických chorôb, alergických a civilizačných ochorení a s tým aj spotreba liekov. Aj z toho dôvodu sa zvýšil u ľudí záujem o rôzne prírodné, alternatívne metódy revitalizácie tela a duše.
Jednou z nich je aj liečebné hladovanie alebo pôst. Pod pôstom rozumieme obdobie, počas ktorého sa človek zriekne stravy, pričom takéto hladovanie môže mať rôzne podoby a dĺžku trvania.
Okrem absolútneho pôstu na vode (bez akéhokoľvek príjmu potravy) je momentálne populárne prerušované hladovanie (intermittent fasting).
Chcete sa dozvedieť ako posilniť svoju odolnosť voči stresu a chorobám? Chcete predchádzať sezónnym ochoreniam? Prihláste sa na bezplatný webinár >>
Prerušované hladovanie alebo pôst je typ stravovania, pri ktorom sa striedajú periódy hladovania s periódami jedenia.
Nezameriava sa na to, ktoré potraviny môžete a nemôžete jesť, ale skôr na čas, kedy jesť. Zvyčajné metódy prerušovaného hladovania zahŕňajú 16 hodín hladovania denne, prípadne 24 hodín – dvakrát do týždňa.
Ľudia ho využívajú na chudnutie, zlepšenie zdravotného stavu či zjednodušenie životného štýlu tým, že sa nemusia tak často starať o príjem potravy.
Benefity a riziká pôstu závisia od jeho dĺžky, pravidelnosti a zdravotného stavu človeka.
Pri správnom praktizovaní pôstu sa telo zbavuje škodlivých látok nahromadených v tele a zvyšuje sa schopnosť našich vlastných detoxikačných mechanizmov. Pôst priaznivo ovplyvňuje regeneráciu génov a buniek a potláča chronické zápaly.
Pôsobí tiež preventívne, znižuje riziko infarktu či mozgovej porážky srdca, znižuje riziko vzniku častých druhov rakoviny a iných ochorení. Okrem ozdravných účinkov je zaznamenané aj zlepšenie mentálnej výkonnosti, konkrétne zvýšenie koncentrácie a zníženie únavy.
Riziká sú spájané najmä s nedôslednou prípravou na pôst a spôsobom, akým sa človek vráti k pôvodnej strave. Napríklad, keď niekto skonzumuje hneď po pôste veľké množstvo ťažko stráviteľného jedla. Komplikácie môžu nastať u ľudí s určitými zdravotnými problémami, preto je potrebné sa informovať u lekára a v odbornej literatúre, ako by pôst mohol pôsobiť na konkrétny problém.
Ako uvádza MUDr. Vilma Partyková vo svojej knihe „Hladovění pro zdraví“:
Pravidelné dobrovoľné zrieknutie sa stravy raz za týždeň na dobu od večera jedného dňa do večera ďalšieho dňa – inak povedané 24-hodinový pôst, nielenže nikoho nezničí, ale má výrazný očistný efekt. Človek sa pri tomto procese zbaví niektorých zásob tuku a cukru a vylúči množstvo škodlivín – nestráviteľných, neužitočných alebo jedovatých zbytkov a usadenín v kĺboch, cievach a tkanivách prijatých stravou či liekmi.
Rovnako však upozorňuje, že liečebné hladovanie bez lekárskeho dozoru, ktoré trvá viac než 3 dni, sa rozhodne neodporúča.
Pôst nie je novodobým trendom. Už staroveké národy ho považovali za prostriedok očisty tela a ducha. Praktizoval sa pre jeho ozdravné a spirituálne účinky a mnohí myslitelia ho využívali na zvýšenie rozumovej a fyzickej produktivity.
Napríklad Pythagoras systematicky hladoval 40 dní pred skúškami a to isté vyžadoval od svojich žiakov. Grécki filozofi Sokrates a Platón pravidelne hladovali raz za tri mesiace, niekoľko dní, s cieľom dosiahnuť vyšší stupeň rozumového poznania.
„Otec medicíny“ a mudrc z antického Grécka Hippokrates zase liečil ochorenia diétou. Tvrdil, že strava musí byť našim liekom. Predtým, než podal pacientovi liek, odporúčal vyhnať z organizmu všetko nadbytočné, čo telo nepotrebuje, a vykonávať to tak dlho, pokiaľ sa neobnovia všetky funkcie. V dobe kritického vrcholu choroby predpisoval zásadne pôst.
Hladovanie, ako liečebný prostriedok, malo počas histórie ľudstva svojich priaznivcov aj odporcov, a to platí aj v súčasnosti. Bolo považované za všeliek, no rovnako ho mnohí popierali a popierajú.
Ozdravujúce účinky pôstov sú naďalej predmetom diskusií a práve využitie hladovania ako liečebnej metódy je dlhodobo predmetom skúmania.
Na jednej strane sú lekári a iní odborníci, ktorí pôst odporúčajú, pričom sa odvolávajú na vlastné skúsenosti a výsledky dlhodobých štúdií. V rôznych krajinách sa dnes dokonca objavujú kliniky a sanatóriá, na ktorých sa realizuje terapia liečebným hladovaním.
Na druhej strane prevláda skepticizmus a táto téma je tabu.
Ak sa pre pôst rozhodnete a chcete využiť jeho benefity, podstatou by mala byť systematická príprava, pravidelnosť a zmyslom uvedomelé využitie energie, ktorá je inak spotrebovaná na trávenie.
Na inšpiráciu pridávam pár mojich praxou overených tipov ako bezpečne hladovať. Prečítajte si tiež o mojich skúsenostiach s pôstom.